Ölüdeniz

oludeniz

Fethiye, Ölüdeniz’in mavi lagünü, Belceğiz’in bembeyaz kumsalıdır.

Rivayet o ki:.

Eski zamanlarda bu bölgede sefer yapan genç bir denizci günün birinde Ölüdeniz‘in açıklarında fırtınaya yakalanmış. Azgın dalgalardan teknesini ve canını kurtarmak için çabalarken, kıyıdaki kayalıkların üzerinde kendisine işaret vermeye çalışan birini fark etmiş. Son bir umutla, kayalıkların tehlikeli olabileceğini düşünmesine rağmen küreklere asılmış ve kayalıklara yaklaşmış. Bir süre sonra o kayalıkların arasında denizin bir boğaz yaptığını ve köpüklü dalgaların yerini sakin sulara bıraktığını görmüş.

Canını kurtaran kişinin genç ve güzel bir kız olduğunu anlayınca, yüreği bu kez başka türlü kabarmış. Âşık olmuş bu güzeller güzeline. Belce isimli genç kız da bu aşkı karşılıksız bırakmamış. Onun da gönlü yakışıklı denizciye düşmüş. Genç adam o günden sonra her seferinde sevdiğini görmek için Ölüdeniz‘in kayalıklarına dümen kırmış. Belce de hep kayalıklarda onu karşılamış.

Genç denizci babasıyla birlikte çıktıkları bir başka seferde yine aynı yerde fırtınaya yakalanınca, o bildik korunaklı boğaza tekneyi götürmek için yine kayalara yönelmiş. Ancak babası oğlunun kayalıkların üzerinde bekleyen genç kıza yaklaşmaya çalıştığını sanmış ve bunun tehlikeli olacağını söyleyip tekneyi ters yönde uzaklaştırmaya çalışmış. Oğluna da çok kızmış. Genç denizci ne dediyse, babasını inandıramamış; aralarındaki tartışma da şiddetlenmiş. Birbirlerine güç yoluyla hükmetmeye çalışırlarken genç adam babasının bir darbesi ile suya düşüp, azgın dalgaların arasında kaybolmuş. Bu olaya tanıklık eden güzel Belce bunun üzerine kayalıklardan kendisini aşağıya bırakıp, canına kıymış.

Baba yaşadıklarından duyduğu acıyla şoka girmiş. Yönetimsiz kalan tekne dalgaların ve rüzgârın etkisiyle tam da o boğaza sürüklemiş. Adam boğazın ve içerdeki lagünün durgun suyunu görünce, bir kez daha acıya boğulmuş. Hem oğluna hem de canına kıyan o güzeller güzeli Belce’ye içi yanmış, kahrolmuş. Bu olaydan sonra o durgun suların olduğu lagüne Ölüdeniz, hemen yanı başındaki kumsala, biraz da yazık oldu dercesine, Belceğiz demişler.

Ölüdeniz… Antik dönemlerin Symbola kenti. Söylencedeki upuzun, bembeyaz kumlarla kaplı plajın ve mavinin her tonuyla göz kamaştıran durgun suyuyla o korunaklı lagünün bulunduğu, Türkiye’yi dünyaya tanıtan fotoğraf. Turizmde bir dünya markası.

Ovacık ve Hisarönü köylerini geçtikten sonra Fethiye‘den 14 km uzaklıkta, heybetli Babadağ’a sırtını dayamış Belceğiz Plajı’na ve uzun plajın kuzey ucuna asılmış bir mavi nazar boncuğu gibi duran Ölüdeniz Lagünü’ne ulaşılır.

Belde, turistik altyapısı ve 20.000’in üzerindeki konaklama kapasitesiyle Fethiye bölgesinin en canlı turizm merkezidir. Yamaç paraşütü tutkunlarının ilgisi ve elverişli hava ve deniz koşulları nedeniyle kış aylarında da canlılığını koruyor. Lagünde kış aylarında güneşli günlerde 19°–20°C dolayındaki deniz suyu sıcaklığının çekiciliğine kapılıp denize girmenin keyfi bir başka.

 

Cennetin kapısı Ölüdeniz...

Özgürlükler plajı…