Fethiye Tarihi

Antik çağlarda Işıklar Ülkesi olarak adlandırılan Likya, Fethiye ile Antalya arasındaki Teke Yarımadası üzerinde yer alır. Kendilerine özgü dilleri, anaerkil yaşam biçimleri, kaya anıtları, mezarları, özgürlük ve bağımsızlıklarına düşkünlükleri ile bilinen Likyalılar, Kadeş’te Mısırlılara, Truva’da, Akhalara karşı Anadolu birliğinin savunucuları arasında tarihe geçmişlerdir.

Fethiye’nin Likya dönemindeki adı Telmessos’tur. Yazılı kaynaklarda kentin bu ismi tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı belirtilmektedir. MÖ 5. yy’dan başlayarak yaşamın kesintisiz süreci içinde Perslerin, Roma’nın ve Bizans’ın yönetiminde kalmasına karşın, özgün yapısını korumayı başarabilmiştir.

Fethiye’de antik Telmessos’tan günümüze ulaşan eserlerin en görkemlisi, MÖ 4. yy’da Hermapias’ın oğlu Amintas adına inşa edilen ve İon düzenindeki bir tapınağı andıran kaya mezarıdır. Ünlü gezgin Charles Texier’in, 1850’lerdeki ziyareti sırasında kazıyarak yazdığı ismi mezarın giriş bölümünde görülebilmektedir.

Likya sanatının ve taş işçiliğinin seçkin örnekleri olarak kabul edilen lahit tipi mezarlar, Fethiye’nin kent dokusu içinde ayrı bir güzellik sergiler. Özellikle Hükümet Konağı’nın bahçesinde, nekropolde ve iskelenin karşısındaki örnekler dikkat çekicidir.

Telmessos Tiyatrosu, Helenistik dönemde yapılan ve depremlerle yıkılan tiyatronun üzerine 2. yy’da Roma üslubu ile yeniden inşa edilmiştir. Yaklaşık 6.000 kişi kapasiteli olarak planlanmıştır. Fethiye Arkeoloji Müzesi’nin girişimleri ile kazı çalışmaları tamamlanan tiyatronun restorasyonu için bir proje hazırlanmış, ihaleye çıkılmıştır. Kale, nekropolün hemen yanında, kentin hakim tepesinde 11. yy’da inşa edilmiştir. Bu yapının da restore edilmesi için Fethiye Belediyesince çalışmalar yürütülmektedir.

Fethiye Arkeoloji Müzesi, erken Likya, Pers, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemine ait birbirinden değerli eserler sergilemektedir. Pazartesi günleri dışında her gün ziyaretçilere açık olan müzenin Etnografya bölümünde Fethiye’nin zengin kültür birikiminin ilginç örnekleri yer almaktadır. Bir süre kapalı kalan müzenin bahçesinde çevre ve peyzaj düzenlemesi yapılarak 2008 yılı içinde ziyarete yeniden açılmıştır.