Babadağ Yamaç Paraşütü

abadağı kimler ziyaret etmeli

Yamaç paraşütü, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen, yüksek bir tepeden koşulmak sureti ile havalanılan özel bir yetenek gerektirmeyen ekstrem bir spor türüdür.

Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce / saatlerce sürebilir. Tek kişi (single uçuş) olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

İlk denemesi 1940’lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir. İlk yamaç paraşütü, serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi. Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştü. Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980’li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde yamaç paraşütü sporu 1990 başlarında Babadağ’ın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır.

Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması, bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen yamaç paraşütü sporu, standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri tarafından yamaç paraşütü eğitimleri düzenlenmektedir.

Yamaç paraşütü, diğer hava araçlarıyla kıyaslandığında, öğrenmesi en kolay olanıdır. Belli sağlık koşulları içinde hemen herkes yapabilir. Bunun için ülkemizde başvurabileceğiniz en önemli kuruluş Türk Hava Kurumu’dur.

Eğitimin güvenilir eğitmenler tarafından ve güvenli malzemelerle yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yamaç paraşütü kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alındığında takdirde tehlikeli bir spor değildir.

Yamaç Paraşütünde Kullanılan Malzemeler

Bu sporu yaparken kullanılan araca yamaç paraşütü denir. Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi, kanat veya kubbe adı verilir. Yamaç paraşütünde kullanılan malzemeler teknolojinin gelişmesiyle artık yüksek kaliteli ve güvenilir malzemeler haline gelmiştir. Yeni kanopiler dacron polyesterden dikilir ve yırtılması çok zordur. Yırtılsa bile özel dikişi ile yırtığın büyümesi engellenmektedir.

Oturulan kısmına ise harness denir ve uzun uçuşlarda kullanılan harnesslerde ayrıca yedek paraşüt mevcuttur. Yedek paraşüt, mevcut paraşütün bir sorundan kullanım dışı kalması halinde açılır ve güvenli bir şekilde inişe yardımcı olur.

Yamaç paraşütünde kullanılan iplerin bir tanesi 130 kg çekere sahiptir ve yamaç paraşütünde onlarca ip vardır. İpler su tutmaz ve çok hafiftir. İplerin bağlı olduğu vidaların çekeri ise 410 kg’dır. Kolonların bağlandığı kolonların çekeri ise çok daha fazladır.

Diğer bir temel malzeme ise kasktır. Tam yüz korumalı ve tam yüz korumasız şeklinde iki tip kask mevcuttur. Darbelere karşı son derece korumalıdır. Yamaç paraşütünde uçuş tulumu, uçuş botu ise kullanılan diğer malzemeler arasında yer alır.

Yamaç paraşütünde sağ ve sol olmak üzere iki fren bulunmaktadır ve frenler istenilen yere yumuşak iniş yapma imkânı sağlamaktadır.

Babadağ’da Yamaç Paraşütü Pistleri

Kalkiş Pistleri:Babadağ’da toplam üç pist vardır. 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahattır. Genelde 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgârı aldığı için genelde buradan uçulur. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebilir.

İniş Pisti:

Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız Plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır.

Meteorolojik Özellikler: Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgârı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasında güneyden esen rüzgârı karşılar.

Dikkat edilmesi gerekenler: Özellikle sezonun başı ve sonu olan mevsim değişikliği aylarında havada hızlı değişimler olabilmekte ve kalkış alanına bulut inebilmektedir. Güney pistinde, öğlene kadar geçen sürede dağın batı ucundan gelen batı rüzgârı, sahte güney rüzgârı yaratarak yanıltabilmektedir.

Uçuş Güvenliği

Babadağ’da single ve tandem uçucuların uçuş güvenliği ve standartlarının sağlanması konusunda Babadağ Yamaç Paraşütü Yönergesi kurallarına uyulmalıdır. .

Babadağ Yamaç Paraşütü Yönergesi

Tandem Uçuşlar:
Tandem yamaç paraşütü pilotları yeterliliklerini gösteren T2 sertifika/lisansına sahiptir. Tandem uçuşlarda dikkat edilmesi gerekenler:

  • 1) Yolcu olarak uçmak isteyen kişinin sağlık durumunu ve fiziki uygunluğunu önemlidir. Özellikle kalp, astım, sara vb. gibi önemli rahatsızlıkları bulunan, fiziki engeli ve limitlerin üzerinde kilosu olan kişilerin uçmaması önerilir.
  • 2) Pilotun hem kendisinin hem de yolcunun T kilit sistemine sahip kuşam tertibatı kullanması zorunludur.
  • 3) Hava şartlarının uçuşa uygun olması gerekir.
  • 4) Uçuş kıyafetlerinin mutlaka giyilmesi gereklidir.
  • 5) Pilot, uçuş öncesinde yolcuya, uçuş planı ve bölge tanıtımı, kalkışta yapılacak hareketler, uçuş ve iniş sırasındaki durumlar hakkında aydınlatıcı brifing verir.
  • 6) Uçuşa uygun çenelikli kask, bot, dizlik ve eldiven giyilmesi zorunludur.

Single Uçuşlar:Single uçuş için en az P3, deneyimli pilot/öğretmen pilot kontrolünde ve sorumluluğunda yapılacak uçuşlar için ise en az P2 sertifika/lisansına sahip olmak gerekmektedir. Single uçucuların, sertifika ve lisans kontrollerini mutlaka Türk Hava Kurumu Uçuş Kontrol Ofisi’nde yaptırmaları zorunludur.

UÇUŞ TARİFELERİ