Fethiye’de Neler Yapılır?

Günü Birlik Turlar

İlçemiz ve çevresindeki tüm adalar ve koylara teknelerle ulaşmak mümkündür. Yaz sezonunda, saat 10.00 ile 11.00 arası Fethiye Limanı, Göcek ve Ölüdeniz-Belceğiz Plajı’ndan başlayan günübirlik yemekli tekne turları, unutulmaz tatil anıları arasında özel bir yere sahip.

Mavi Yolculuk

Akdeniz’in mavi sularında yelken açıp doğanın tarihle kucaklaştığı şirin koyları ve adaları keşfetmek artık hayal değil. Bundan 40 yıl öncesine kadar yalnızca yöre denizcilerinin bildiği bu güzelliklere, tatilini özel bir anıya dönüştürmek isteyen herkes, bir yelkenli tekne ya da bir geleneksel gulet ile kolayca ulaşabiliyor.

İster kendi arkadaş grubunuzu oluşturarak kiralayacağınız bir guletle, kendi belirleyeceğiniz rotalar üzerinde ister yeni tanışacağınız başka insanlarla birlikte kabinleri paylaşarak, önceden belirlenmiş bir rota üzerinde mavi yolculuklar yapabilir, mavi cenneti ayaklarınızın altına serebilirsiniz. Durak noktalarında çeşitli su sporları etkinlikleri ile coşup teknenizin güvertesinde Akdeniz’in güneşinden yararlanabilir, sessizliğin ortasında yeni tatillerin ve değişik rotaların hayalini kurabilirsiniz.

Mavi yolculuğu geleneksel Türk guletleriyle yapmanın zevki çok farklı. Yapılarında kestane, maun, tik ve çam ağacı kullanılan guletler, rahat kabinleri, duşları, tuvaletleri, güneşlenme ve dinlenme alanlarıyla konuklarına kullanışlı bir ortam sunuyor. Farklı standartlar ve farklı yolcu kapasiteleri tatil bütçeniz için grubunuzun tercihlerine uygun seçenekler de oluşturuyor.

Mavi yolculuğun güzelliklerinden biri de, güneş ve denizden olabildiğince yararlarmanın yanında, çeşitli su sporları ile tatilinizi renklendirmek. Su altı dalışı, su kayağı, parasail, jet ski, rüzgar sörfü, muz (banana), ringo gibi etkinlikler şirin koylarda sizi bekliyor. Yelken sporu meraklıları için rüzgâr koşullarına bağlı olarak açılan yelkenler, mavi güzelliklerdeki sessiz yolculukları romantik bir çoşkuya dönüştürüyor.

Su Altı Dalışı

Fethiye’nin kıyılarının kristal berraklığındaki temiz suları, dünyanın en hızlı gelişen eğlenceli sporlarından biri olan sualtı dalışı için ideal koşullara sahiptir. Uzun bir kıyı şeridinde olumsuz etkili hiçbir akıntının olmaması, kolay ve güvenli biçimde bu sporu öğrenmenize yardımcı oluyor. Bölgedeki deneyimli dalış merkezlerı tarafından, yıl boyunca, yeni başlayanlar ve deneyimli dalgıçlar için gündüz ve gece dalış turları ile PADI, CMAS, BSAC temelinde geniş kapsamlı eğitim kursları düzenlenmektedir.

Deneyimli dalgıçlar için seçilmiş yaklaşık 20 dalış noktasında bütün zevklere hitap eden sığ kayalıklar, etkileyici mağaralar, duvarlar ve tüneller bulunmaktadır. Ayrıca, Büyük İskender’in Asya’yı ele geçirdiği MÖ 334 tarihinden kalma bazı amforaların görülebildiği arkeolojik dalışlar yapmak da mümkündür.

Geleneksel gulet tipi teknelerle düzenlenen haftalık dalış turlarına katılarak Fethiye – Kaş ya da Fethiye – Marmaris rotaları üzerindeki dalış noktaları üzerinde deneyiminizi artırabilirsiniz. Haftalık turlar, size sertifika eğitim kursları için de özel bir fırsat sunuyor.

Teknenizin üzerinde, deneyimli eğitmen dalgıçlardan, bir yandan teorik ve pratik dersleri alırken bir yandan da Akdeniz’in büyüleyici güzelliği içinde dinlenebilirsiniz. Deneyimli dalış ve servis ekipleriyle modern, güvenli dalış ve seyir ekipmanı unutulmaz bir tatil için hizmetinizde olacak.

Sağlık sorunu olmayan, denizde kendisini rahat hisseden ve 12 yaşından büyük herkes bu sporu kolayca yapabilir. Su altı dünyasının güzelliklerini keşfetmek ve dalış deneyimi kazanmak için günübirlik dalış turuna katılmanız yeterli. Sabah gerekli formalitelerin tamamlanmasından sonra kısa bir yolculukla tekneniz dalış noktasına ulaşıyor. Uzman dalgıç eğitmenlerin ekipman ve genel kurallar üzerine verecekleri tanıtım dersinden sonra, sığ sularda ilk deneyiminiz gerçekleşiyor. Eğitmeniniz ve rehberinizde birlikte öğleden sonra yapacağınız ikinci dalışınız keyfinizi daha da artıracak.

Akdeniz’deki yaşam, balıklardan, ahtapotlara, kerevitlere, ıstakozlara, yılan balıklarına ve daha az sıkılıkta rastlanan kaplumbağalar ve yunuslara kadar çeşitlilik gösterir. Fauna ve flora, dalgıçlara ve su altı fotoğrafçılarının flaşlarına muhteşem renklerini göstermek için bekliyor. Fethiye’ye, Akdeniz’e gelin ve bu tatilinizde Fethiye’nin güzelliklerinin yanısıra, temiz ve ılık suların altındaki şaşırtıcı dünyada daha önce neler kaçırdığınızı görün!

Likya Yolu – Doğa Yürüyüşü (Trekkıng)

Likya Yolu

Özel bir banka tarafından düzenlenen, konuları çevre, eğitim, spor ve endüstriyel tasarım olan “Yarına Dört Işık” adlı bir proje yarışmasında, çevre dalında birinciliği, Kate Clow’un Türkiye’nin planlanmış ilk uzun mesafe yolu olan “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu” projesi aldı. Bankanın destek verdiği bu projenin hayata geçirilmesi kapsamında işaretleme çalışmaları yapıldı. Fethiye’den Antalya’ya kadar tüm parkurları tanıtan 9 bölümlük ‘Likya Yolu’ belgeseli yine bankanın desteğiyle hazırlandı.

Bir ayı aşkın bir sürede bölgede yürüyen Türk ve yabancılardan oluşan ekibin çektiği belgesel zaman içinde bir yolculuğa çıkarak izleyenlere, Likya kentlerinin günlük yaşantlarını, kültürlerini ve bölgedeki doğal güzellikleri aktarıyor. Likyalılar olarak tanınan ve bu bölgeye yerleşen ilk halklar başlangıçta Hititler’den etkilenmiş, daha sonra Likya halk kültürü, sırasıyla Yunan, Pers ve Roma kültürlerinin de etkisi altında kalmış.

Likya Yolu’nu gezerken bağımsız anıt mezarlar, tepeleri süsleyen antik şehir surları ve bu surları birbirine bağlayan yollar, halk hamamları, halk çeşmeleri, tiyatrolar ve anıt mezarlara rastlanır. Bir doğa harikası olan Likya Yolu aynı zamanda bir orman denizidir. Çeşitli ağaçlar, çiçeklerle bezeli patikalar, mevsimsel sığ göletler ve yaylalarıyla, ihtişamlı bir doğal bitki örtüsüne sahip olan Likya Yolu’nda aynı zenginlikte yöresel hayvanlara da rastlanır.

Tarihsel kaynaklarda antik Likya’nın bilinen 45 site devletini birbirine bağlayan patikaların oluşturduğu bir ulaşım sistemi olarak anlatılır. Toros Dağları’nın zengin flora ve faunası ile çam ormanlarının denizle birleşen büyüleyici görüntüsü, yol boyunca karşınıza çıkan antik yerleşimlerin kalıntılarıyla süslüdür.

Yürüyüş rotasında dağların üzerinde yer alan köylerin güler yüzlü, konuksever insanları ve ilginç kültür değerleri yorgunluğunuzu unutturarak sizi başka bir yaşamın güzellikleri ile tanıştırıyor.

Yaklaşık 10.000 bitki türünün bulunduğu Akdeniz – Toros florasında birbirinden ilginç çiçekler, ağaçlar ve endemik örnekler, Likya Yolu’nun yürüyüşçülerine adeta bir doğa müzesini keşfetmenin mutluluğunu yaşatıyor. Likya Yolu son yılların popüler alternatif turizm etkinliği olarak Fethiye’den dünyaya açılıyor.

Likya Yolu’nda yürüyüşe, Fethiye kaya mezarlarından başlayarak, Kaya köyü ve çevresinin ardından, Ovacık köyünden, Babadağ’ın 1975 m yüksekliğindeki zirvesine ve oradan da Faralya (Uzunyurt) köyüne 100’er m aralıklarla yerleştirilen yön levhalarını izleyerek ulaşıyorsunuz. Özellikle yürüyüşün ilk bölümündeki dağ yolunun koşullarına uygun botlar ve yürüyüş malzemesinin kullanılması, yiyecek ve su kaynaklarına ulaşıncaya kadar yetecek su tedariki gerekiyor.

Faralya’dan sonraki bölüm, yine yön levhalarının yardımıyla orman yolunda ve daha kolay bir zeminde gerçekleşiyor. Su ve yiyecek konusunda da bir sorununuz yok. Kabak Koyu’nda verilecek yüzme molasının keyfi bir başka. Yol boyunca uğrayacağınız Sydma, Pınara, Letoon ve Xanthos antik kentleri, tarih ve arkeoloji meraklıları için gizemli Likya’yı örnekleyen yerleşimler olacak ve büyüleneceksiniz. 18 km uzunluğundaki Patara kumsalını ve antik kenti geçtikten sonra, Kalkan ve Kaş’ta mola vererek dinlenebilirsiniz.

Likya Yolu’nda yürüyüş turlarının rotası, binlerce yıl önce Likya Federasyonu’nu oluşturan site devletlerinin birbiri ile iletişimini sağlayan patikalar zinciri üzerinde yer alıyor. Bir başka deyişle, bu yolda yürümek, tarihin derinlikleri ile günümüz arasında oluşturulan bir zaman tünelinde yürüyüşe benziyor.

Bu yoldan ayrı olarak, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde alternatif yürüyüş rotaları çalışmaları yapılmakta. Şu anda rotaların tesbiti ve harita üzerinde işaretlemesi yapılmış durumda. Fiziksel işaretleme ve rotalar hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz rehber kitap çalışması devam etmektedir.

Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor.
Zengin florası ile Türkiye’nin dokuz önemli sıcak noktasından biri olan Babadağ, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor. Tek (single) atlayış yapmak isteyen deneyimli sporcuların gereksinim duydukları ekipman ve transfer hizmetlerini, bölgedeki seyahat acentelerinden sağlamaları mümkün.

Bir pilot eşliğinde tandem atlayışı yapmak ve mavi gökyüzünde süzülürken Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyim.

1975 metreye yükselen zirveye hırçın dağ yolunda katedilen heyecan verici bir yolculukla ulaşılıyor. Atlayış öncesi, son hazırlıklar tamamlanıyor. Paraşüt donanımı kontrol edildikten sonra, birlikte uçacağınız pilot, sizi teknik olarak bilgilendiriyor ve yapmanız gerekenleri anlatıyor. Size düşen, rüzgârla doğru birkaç adım koşmak ve kendinizi gökyüzüne bırakmak. Paraşüt açıldıktan sonra bulutların arasından geçecek ve denize ulaşacaksınız. Artık rahatlayın ve bu mükemmel uçuşun keyfini çıkarın.

Adrenalin ve gökyüzünde özgürlük… Tek yapmanız gereken, kendinize, “Bunu istiyorum.” diyebilmek. İniş sürenizi belirleyen en önemli etkenlerden biri, gökyüzünde değişen termikler. Yaklaşık 25 dakika süren uçuşunuzun rotasında Kelebekler Vadisi’nden Kaya köyüne kadar uzanan bir görüş açısı ve doğanın bu bölgeye sunduğu etkileyici güzellikler var. Elleriniz de bu güzellikleri kameranızla saptayabilmeniz için özgür.

Belceğiz Plajı’nın yumuşak kumları üzerine yapacağınız inişle uçuşunuz sona eriyor. Yükselen adrenalin ve özgürlüğün coşkusu tatilinizin kalan bölümünde de sizleri terk etmeyecek.

Kürek Sporu

Fethiye doğası ile, iç liman olması nedeni ile, iklimi ile konaklama tesislerinin yakınlığı ile kürek yarışları ve kamp yeri olarak dünyada sayılı yerlerden biridir. Bu amaca uygun olarak da Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan kürek yarış alanı ve kayıkhane, gelen takımların kullanımına sunulmaktadır.

Olimpiyat şampiyonu olan Romanya Kürek Milli Takımının ve dünya şampiyonalarında derece yapan birçok kürek kulübünün Fethiye’de uzun süreli kamplar yapması ilçemize olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır.

Her yıl ulusal ve uluslararası yarışlara ev sahipliği yapan ilçemizde, 2001 yılında kurulan Fethiye Belediye Spor Kürek Takımı da yaklaşık 50 sporcusu ile yarışlara iştirak etmekte, başarılı sonuçlar almaktadır.

Rüzgâr Sörfü

Şehir merkezine 10 km mesafede bulunan sörf merkezinin bulunduğu Çalış Plajı, rüzgâr sörfü öğrenmek ya da sörf yapmak isteyenler için ideal bir ortamdır.
Deneyimli ve lisanslı eğitmenler eşliğinde kurslar verilmektedir. Her yıl Avrupa’dan, özellikle Isviçre, Almanya ve İngiltere’den, rüzgâr tutkunu birçok kişi, rüzgâr sörfü veya uçurtma sörfü öğrenmek için gelmektedir. Bu sporu öğrenmek isteyen rüzgâr tutkunları, deneyimli ve lisanslı eğitmenler eşliğinde en az 3 saatlik bir çalışma sonrasında amaçlarına ulaşmakta.

Fethiye’de rüzgâr, mart ayında başlayıp, ekim sonuna kadar devam etmekte. Rüzgâr termik olup son derece düzenli. Denizde akıntı, kayalıklar, kum tepecikleri, deniz anası yok. Deniz trafiği uygun. Caretta caretta deniz kaplumbağaları koruma alanı içinde.

Binicilik

Yanıklar, Kaya ve Ovacık’tan başlayarak farklı güzergâhlara at sırtında yapılan yolculuklar, orman içi patikalarda ve kumsalda, doğayla iç içe olmanın mutluluğunu yaşatırken tatil keyfini de doruklara taşıyor. Dileyenlere, konusunda uzman öğreticiler tarafından binicilik dersleri de veriliyor. Ayrıca, atla terapi seanslarından da yararlanmak mümkün.

Kano-Rafting

Kano için, Eşen Çayı üzerinde, lisanslı eğitmenler ve rehberler eşliğinde, doyulmaz güzellikler arasında akıntı yönünde kürek çekilerek yapılan yolculuk, 18 km’lik kumsala sahip, antik Patara kentinde son buluyor. Yaklaşık 15 kilometrelik parkur boyunca, yemek, çamur banyosu ve yüzme molası veriliyor. Güvenli bir yolculuk için seyahat acenteleri tarafından, her türlü önlem alınmakta, yolcular sigortalanmakta ve gerekli eğitim verildikten sonra, yolculuk başlamakta.

Yaklaşık 6 saat süren serüven boyunca, sakin akan çayda, zaman zaman küçük dökülmeler ve anaforlar yolculuğu heyecanlı kılıyor.

Rafting için, debisi daha yüksek olan Dalaman Çayı, macera tutkunlarını bekliyor. Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay, ulaşımın kolaylığı ve turistik yörelere yakınlığı nedeniyle ilgi görmekte ve yıl boyu rafting olanağı sunmakta.

Özellikle eylül ve ekim aylarında su seviyesinin yükselmesiyle, küçük şelaleler yaparak akan su yer yer geçitler arasında devam etmekte. Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde nehri iki bölüme ayırmakta. Üst bölümün zorluk derecesi 5, alt bölümün zorluk derecesi 3-4’tür. Adrenalin tutkunları için vazgeçilmez bir parkur olma özelliği, Dalaman Çayı’nı farklı kılıyor.

Cip Safari

 

Yörenin baş döndüren güzelliklerini doyasıya yaşamak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Çocuklar gibi toza toprağa bulanmak, çamurlarla oynamak, sulara dalmak, leziz yöre yemeklerinden tatmak, köy kültürüne tanık olmak, ören yerlerini keşfetmek ve daha fazlası jeep safari turlarında.

İlçemizdeki çok sayıda seyahat acentesi tarafından organize edilen cip safari turlarında, farklı seçenekler sunuluyor.

Dilerseniz, Kaya köyü, Kelebekler Vadisi, Kabak güzergâhını; dilerseniz, Tlos, Yakapark, Saklıkent, Patara hattını tercih edebilirsiniz. Eğer yalnızca tarihle ilgileniyorsanız, Letoon, Pınara, Sidyma, Ksanthos gibi antik kentleri kapsayan tura katılabilirsiniz.

Kamyon Safari

cip safari

Yıllar önce, ilk kez Fethiye’de başlatılan kamyon safari, macera severlerin en çok rağbet ettikleri aktivitelerin başında yer alıyor. Haftanın dört günü, yolcuların konakladıkları yerden alınmasıyla başlayan turun ilk mola noktası, ilçenin gurur kaynağı olan Hayvan Bakım Merkezi. Dünya güzeli canlılara ev sahipliği yapan bu örnek tesis gerçekten görülmeye değer.

İkinci durak Üzümlü beldesi. Burada tipik köy dokusu ve farklı bir kültürle tanışıyorsunuz. Her evin girişinde yer alan, el emeği yöresel dokuma “dastar”ın üretildiği tezgâhları ziyaret edip ürünlerden satın alabilir, ev yapımı şaraplardan tadabilirsiniz. Antik Likya kentlerinden Cadianda’yı da gezdikten sonra, doğa harikası Ören Kanyonu sizlere kucak açıyor. Burada yiyeceğiniz enfes alabalıkların tadı damağınızda kalacak. Muhteşem doğa sizi büyüleyecek ve bu maceralı yolculuğu, yaşam boyu unutamayacaksınız.

Atv Turları

Son yıllarda, çevrenin kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen macera tutkunlarının yeni gözdesi ATV turları. Fethiye’deki dört farklı seyahat acentesi tarafından düzenlenen, farklı parkurlardaki heyecanlı ve bir o kadar da keyifli yolculuk için, otellerden transfer hizmeti de acenteler tarafından sağlanıyor.

Dilerseniz, Çalış Plajı’ndan başlayarak Karataş Plajı, Akmaz Plajı ve Kargı Çayı’nın denize döküldüğü Karaot güzergâhını tercih edebilirsiniz. İsterseniz, Ovacık-Hisarönü-Kaya-Gemiler Plajı seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Üçüncü alternatif, ATV kullanma eğitimiyle başlıyor. Kaya’da bu amaçla hazırlanan, çamurlu, engelli alanda bilgilendirme ve eğitimle başlayan tur, Kaya’da mola, Gemiler Plajı’nda yüzme, ormanlık alanda zorlu yolculukla devam edip başlangıç noktasında sona eriyor.

Kaya Sanat Kampı

Kaya köyündeki sanat kampı, çimlendirilmiş, çeşitli bitki ve ağaç dikilmiş bir bahçe içinde yer almakta. Günlük etkinlikler kamp alanında, çevredeki doğal ve tarihi ortamlarda gerçekleştiriliyor. Birlikte yemek yenilen ve atölye çalışmaları yapılan ortak yaşam alanlarına sahip. Giderek büyüyen sanat, arkeoloji, doğa ve turizm konularını içeren kitaplık katılımcıların kullanımına sunuluyor.

Sanat atölyelerindeki çalışmalar, her gün öğlene kadar sürüyor. Günün ikinci yarısında çevredeki doğal ve tarihi alanlara yürüyüşler düzenleniyor. Her yürüyüşün sonunda birlikte denize giriliyor.

Kamp ve çevresinde hoşça vakit geçirmek, okuyup yazmak, düşünüp hayal kurmak için de uygun köşeler bulunuyor. Geceleri dia/film gösterisi ve söyleşiler yapılıyor.. Gösterilerde ülkemizin ve dünyanın tanınmış yapıtlarından örnekler izleniyor. Geceler müzik ve sohbetle sürüyor.

Atölyeler

Kaya Sanat Kampı’nda, fotograf, seramik , resim, ahşap boyama, halı dokuma, ebru vb. konularda çalışmalar yürütülüyor. Uygulamaların tamamı başlangıç düzeyinde olup ortaya çıkan ürünler sezon içinde sergilenebiliyor.