Türkçe English

BABADAĞ
HAVA DURUMU

BABADAG
WEATHER CONDITION

+17
+17°
+
Babadag
Perşembe, 24
BİLGİ HATTI : 90 (252) 612 84 81 BABADAĞ UÇUŞA UÇUSLAR HERGÜN 06:00 - 19:05
ARASI YAPILMAKTADIR
INFO LINE : 90 (252) 612 84 81 BABADAG IS FLIGHTS EVERYDAY FROM 06:00 TO 19:05
babadag teleferik ihalesi
babadag teleferik ihalesi

BABADAĞ pistleri dünya’nın en önemli atlayış yerlerindendir.

babadağ pisti

Babadağ pistleri sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli yamaç paraşütü atlayış yerlerindendir. Aşağıda muhteşem Ölüdeniz Lagünü ve Belcekız Plajı ışıl ışıl, masmavi parıldarken havada süzülmenin keyfi Babadağı çok özel yapar.

2010 yılında 60 binden fazla atlayışın yapıldığı Babadağ'da, 1700 metrede güney pisti, 1800 metrede kuzey pisti ve 1900 metrede zirve pisti bulunur.

 

Babadağ'dan atlayışlar, Ölüdeniz'e turist olarak gelen paraşütçülerin yukarıdan atlayış yapma fikrini geliştirmesiyle başlamıştır. Belcekız Plajı'nda sırtüstü kumlara uzanmış, Babadağın zirvesine 'bakan gezginler, deniz-güneş-kum üçlemesinin dışına çıkmak istemişler, hayaller kurmuşlar. Yıllar geçmiş, hayal gerçek olmuş. Bugün, mayıs ayında bile karla kaplı olan Babadağ'yn zirvesinden uçuşa geçip, aşağıda masmavi Belcekız Plajı'na inerek, hemen tulumu çıkarıp denize girmek keyfi doğa, deniz ve macera severler için olağanüstü bir deneyimdir..

 

Yamaç Paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşarak havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce /saatlerce sürebilir. Yamaç paraşütü tek kişilik (single) olabileceği gibi iki kişilik (tandem) uçuş kanatı da vardır. Babadağ deniz kıyısından 7 km içeridedir. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükselir ve tam güneye bakar. Babadağ uçuş pistlerine
Ölüdeniz’den 15 km’lik stabilize orman yolu ile ulaşılır.


Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olan Ölüdeniz dünyaca ünlü bir yerdir. Eşsiz doğası , güneşi ve denizi her sene binlerce yerli ve yabancı turisti büyüleyen Fethiye Ölüdeniz Babadağ yöresi her çeşit outdoor aktivitelerine uygun
yapıdadır. Gelişmiş bir turistik merkez olan bölgede ulaşım, konaklama ve benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Çevrede tekne
turları ayrıca ilgi çekmektedir.


Babadağ yaz kış trekking ve kampçılık alanı olarak da tercih edilmektedir. Babadağ’da başlıca üç uçuş pisti vardır: 1700m, 1800m ve 1900m pistleri. 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgarı aldığı için genelde buradan uçulur. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebilir. Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız plajı, uzunluğu ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır. Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgarı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasında güneyden esen rüzgarı karşılar.

 

 

 


 
 
Babadağı'ndan
haberdar olun